• Polacy mistrzami świata!

  • Euro 2016: Polska wraca do domu po porażce w karnych

  • Euro 2016: Polska wygrywa ze Szwajcarią

  • Euro 2016: Polska wygrywa z Ukrainą i gra dalej w turnieju

Więcej o artykule


5


Autor : Adam Poniński

Euro 2016: Polska wygrywa ze Szwajcarią


Polska pokonała po rzutach karnych Szwajcarię i dzięki temu zwycięstwu awansowała do ćwierćfinału Euro 2016.

 

Po wyjściu z grupy reprezentacja Polski trafiła na faworyzowanych Szwajcarów. Według ekspertów szanse rozkładały się mniej – więcej po połowie. Trener Nawałka nie mógł tylko skorzystać z usług zawieszonego za kartki Bartosza Kapustki, trener Szwajcarów miał do dyspozycji pełną kadrę.

 

Już na początku meczu, co chyba powoli staje się polską tradycją, mieliśmy fantastyczną okazję na zdobycie bramki – Arek Milik próbował strzelić na pustą bramkę, ale jego strzał przeleciał nad poprzeczką. Milik mógł się zrehabilitować kilka minut później, ale jego strzał ostatecznie wybronił Sommer. W 39. minucie eksplodowała cała Polska – po akcji Grosickiego na skrzydle dośrodkował on w pole karne, tam piłkę przytomnie przepuścił Milik, ostatecznie futbolówka dotarła do Jakuba Błaszczykowskiego, ten piłkę przyjął i płaskim strzałem między nogami Sommera trafił do siatki.

 

 

Druga połowa rozpoczęła się od ataków reprezentantów Szwajcarii, ale ich strzały albo były niecelne, albo fantastycznie wybraniał Łukasz Fabiański. Gra też się zaostrzyła, efektem czego były żółte kartki (między innymi dla Schara i Djourou). Ostatecznie napór Szwajcarów dał skutek – w 82. minucie dośrodkowanie z prawej strony dotarło do Shaqiriego, jego strzał z przewrotki trafił od słupka do bramki i Fabiański ostatecznie musiał skapitulować. Ponieważ po 90. minutach na tablicy wyników był remis, sędzia musiał zarządzić dogrywkę.

 

 

Dogrywka pokazała, że oba zespoły zostawiły na boisku wiele zdrowia. Akcji było zdecydowanie mniej, częściej można było obserwować piłkę podawaną wszerz boiska niż wzdłuż. Dogrywka również nie przyniosła rozstrzygnięcia i do wyłonienia pierwszego ćwierćfinalisty potrzebne były rzuty karne.

 

 

Najważniejsza, z perspektywy czasu, okazała się druga seria, gdzie swoją bramkę zdobył Arkadiusz Milik, ale jego vis-a-vis Xhaka przestrzelił i Polska zyskała psychologiczną przewagę, której już nie oddała do końca. Po kapitalnych strzałach: Lewandowskiego, Milika, Glika, Błaszczykowskiego i Krychowiaka Polska awansowała do ćwierćfinału Euro 2016. Jest to największe osiągnięcie reprezentacji Polski od Mistrzostw Świata w 1982 roku. Na Mistrzostwach Europy z kolei jest to najlepsze osiągnięcie w historii.

 

 

Ćwierćfinał Mistrzostw Europy reprezentacja Polski rozegra we czwartek, 30. czerwca o godzinie 21:00. Rywalem „Kadry Nawałki” o awans do najlepszej czwórki Europy będzie reprezentacja Portugalii.

 

 

25.06.2016, Saint-Etienne

 

Szwajcaria – Polska 1:1 (0:1); karne: 4:5

 

Szwajcaria: Sommer – Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez – Shaqiri, Behrami (Fernandes), Xhaka, Dzemaili (Embolo), Mehmedi (Derdiyok) – Seferović

 

Polska: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński (Jodłowiec), Grosicki (Peszko) – Milik, Lewandowski

Partnerzy portalu eSWuPe.pl

Sport na ekranie
Blog FCB
TakSięGra FM
cialisnajtaniej.pl
Pierwszy > Polski Serwis Fanów Parmy
Realizacja: SMsites.pl
All rights reserved 2014 ©