• Polacy mistrzami świata!

  • Euro 2016: Polska wraca do domu po porażce w karnych

  • Euro 2016: Polska wygrywa ze Szwajcarią

  • Euro 2016: Polska wygrywa z Ukrainą i gra dalej w turnieju

Więcej o artykule


5


Autor : Klaudia Zawistowska

Polskie Orły latają najdalej. Polacy mistrzami świata w drużynie


Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki oraz Piotr Żyła wygrywają konkurs drużynowy podczas Mistrzostw Świata w Lahti. Po zdobyciu dwóch z rzędu brązowych medali nareszcie cieszymy się ze złota Polaków.

 

Już od pierwszej grupy zawodników rywalizacja najlepszych ekip była niezwykle ekscytująca. Fannemel lądował na 131 metrze, Hayboeck skoczył 130 metrów, a o pół metra lepszy od niego był Niemiec Markus Eisenbichler. Jednak trener biało – czerwonych popisał się znakomitą znajomością dyspozycji naszych zawodników. Dzięki obniżeniu belki startowej dla Piotra Żyły, który pofrunął na 130,5 metra to Polska była na prowadzeniu o 2,5 punktu przed Niemcami. Na 3 miejscu byli Austriacy.

 

Drugą turę zawodników wygrał Dawid Kubacki. Jego skok na 129 metrów pozwolił naszej drużynie powiekszyć przewagę. Z pośród najgroźniejszych rywali najdalej skakali Jahan Andre Forfang (Norwegia) i Manuel Fettner (Austria), którzy uzyskali 126,5 m. Niemcy po skoku Stephana Leyhe tracili do liderujących Polaków 11,5 pkt.

 

W trzeciej serii Maciej Kot zdominował konkurencję po skoku na 130, 5 m. Po bardzo dobrym skoku Freitaga Niemcy przesunęli się na drugą pozycję, jednak do naszych zawodników tracili już 18,2 pkt. Na trzecią pozycję spadli Norwedzy, a znajdujący się tuż za podium Niemcy mieli już 25,6 pkt straty do liderów.

 

W czwartej kolejce swoją dominację zaznaczył Stefan Kraft, który lądując na 134 metrze otarł się o rekord skoczni wynoszący 135,5 metra, a zarazem wyprowadził swoją drużynę na drugie miejsce. Lider naszej kadry nie zawiódł pokładanych w nim nadziei uzyskując 130, 5 metra zapewnił biało – czerwonym prowadzenie na półmetku zmagań. Trzecie miejsce zajmowali Norwedzy, a tuż za podium byli Niemcy.

 

W drugiej części zmagań rozpoczęła się loteria wiatrowa. Po fatalnym skoku Andersa Fannemela na 112, 5 metra wydawało się że Norwedzy stracili wszelki szanse na medal. Z kolei poprzeczkę bardzo wysoko ustawił Eisenbichler osiągając 130, 5 metra. Żyła lądując na 123 metrze zapewnił Polakom prowadzenie, jednak nasza przewaga stopniała do 6,4 pkt. Na trzecim miejscu po próbie Hayboecka była Austria.

 

W drugiej turze skoków stało się coś niemożliwego. Norwedzy „zmartwychwstali” po rekordowym skoku Johana Andre Forfanga na 138 metrów. Zaraz po jego występie belka powędrowała w dół i w trudnych warunkach bardzo krótki skok oddał Stephan Leyhe (103,5 m). Na skutek słabej próby Niemcy spadli po za podium. O dużym pechu może mówić Dawid Kubacki, który aż dwukrotnie musiał opuścić belkę startową. Ostatecznie po jego skok na 119,5 metra i przeliczeniu punktów za wiatr oraz belkę Polacy prowadzili z przewagą 28,6 pkt nad Austrią i 31,9 nad Norwegią.

 

W trzeciej kolejce największym rozczarowaniem był skok Schilienzauera, który uzyskał zaledwie 113, 5 metra, a Austria spadła na czwartek miejsce. Solidnie spisał się Maciej Kot, który po skoku na 121,5 metra niemalże zapewnił Polakom medal, ponieważ nasza przewaga nad drugimi Norwegami wynosiła 24, 9 pkt.

 

Zaciętą rywalizację o najniższy stopień podium wygrali Austriacy, którzy za sprawą 126. metrowego skoku Krafta wyprzedzili Niemców. Andreas Stiernen osiągnął 125,5 metra i zapewnił Norwegom drugie miejsce. Kropkę nad „i” postawił Kamil Stoch. Lider naszej kadry potrzebował 112 metrów, aby Polacy cieszyli się ze zwycięstwa. Polak poszybował na 124, 5 metra i radość w naszej kadrze nie miała końca.

 

Polacy prowadzili od początku do końca, nawet na chwilę nie ustąpili pola rywalom i po raz pierwszy w historii stanęli na najwyższym stopniu podium, zdobywając tytuł mistrzów świata w drużynie.

 

Foto: skokinarciarskie.pl

Partnerzy portalu eSWuPe.pl

Sport na ekranie
Blog FCB
TakSięGra FM
cialisnajtaniej.pl
Pierwszy > Polski Serwis Fanów Parmy
Realizacja: SMsites.pl
All rights reserved 2014 ©